SEO İçin Kullanabileceğiniz Ücretsiz Chrome Eklentileri

 

SEO çalışmaları yaparken analiz ve ölçüm çok önemlidir. Bu yüzden SEO uzmanları ve bu alanla ilgilenen kişiler ücretli veya ücretsiz birçok araç kullanır. Bu araçların fiyatlandırmaları döviz kuru ile yapıldığı için ücretsiz olarak kullanılabilen Chrome uzantılarından haberdar olmak, analiz ve optimizasyon çalışmalarında büyük tasarruf sağlar.

Bu içerikte SEO çalışmalarında kullanabileceğiniz faydalı Chrome uzantılarından ve bu uzantıların SEO için öneminden bahsedeceğiz.

Keyifli okumalar!

SEO Extensions (SEO uzantıları) Neden Önemlidir?

SEO çalışmaları yaparken birçok konuda analiz ve ölçüm için farklı araçlar kullanılır. SEO eklentilerini kullanarak tarayıcıyı özelleştirebilir ve aradığınız sonuçlara hızlıca ulaşabilirsiniz. Önemli verilere hızlıca ulaşmayı sağlayan bu araçları kullanarak çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz.Yüksek ücretli uzantılar tabii ki mevcut ancak ücretsiz uzantılar kullanmayı tercih ederek zamandan olduğu gibi paradan da tasarruf edebilirsiniz. 

Redirect Path

Bu eklenti ile ziyaret edilen sayfanın hangi HTTP kodu ile çalıştığını görmek ve redirect var ise hangi sayfaların yönlendiğini anlamak mümkün. Redirect sorunları üzerine çalışırken büyük kolaylık sağlayan Redirect Path ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

SEO META in 1 CLİCK

SEO META in 1 CLİCK uzantısı web sitelerine ait title, description, robots tag, canonical gibi önemli verileri kolayca görmeyi sağlayan ücretsiz bir chrome uzantısıdır. Bu uzantı ile web sayfasında yer alan görselleri ve alt etiketlerini görebilir, eksik olanları kolayca fark edebilirsiniz. Web sitesinin robots.txt ve sitemap dosyalarına giden bağlantıları da URL ile manuel yazmak yerine tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Web Vitals

Core Web Vitals verilerini hızlıca ölçmeye yarayan bu uzantı ile sayfaya ait Cumulative Layout Shift(CLS), Largest Contentful Paint(LCP), First İnput Delay(FID) ve Interaction To Next Paint(INTP) gibi verileri görebilirsiniz. Sayfa hızı ve önemli web verileri üzerinde çalışıyorsanız bu ücretsiz uzantıyı kullanabilirsiniz. Rakiplerin ve kendi web sitenizin core web vitals verilerini kolayca öğrenebilirsiniz.

SEO Minion

SEO Minion uzantısı On Page SEO analizi yapabilen, sayfadaki bağlantıları işaretleyen, kırık linkleri ve hreflang etiketlerini inceleyebildiğiniz ücretsiz bir chrom uzantısıdır. Uzantıyı kullanabilmek için sayfanın bir defa yeniden yüklenmesi gereklidir.

SimilarWeb

Bu uzantı ile web sitesine ait organik ve paid trafik verilerini, rakiplerini, trafik kaynaklarını yani önemli bilgileri hızlıca görebilirsiniz. Web sitesinin dünyada ve ülkedeki sıralamasını, bounce rate yüzdesini, en çok trafik getiren ülkeleri ve kanalları inceleyebilirsiniz. More insights bağlantısına tıklayarak ilgili sayfaya ait daha detaylı verilerin olduğu bir rapora ulaşabilirsiniz.

Ahrefs SEO Toolbar

Ahrefs’in ücretsiz olarak kullanıma sunduğu bu chrome uzantısı ile On Page SEO verilerini içeren bir raporu görüntüleyebilirsiniz. Ahrefs SEO Toolbar raporu şu bilgileri içerir: 

 • Sayfanın başlık (title) ve meta açıklama (meta description) bilgileri
 • Sayfa İçeriğinin kelime sayısı
 • Başlık ve alt başlıklara ait bilgiler
 • İçeriğin yayınlandığı ve güncellendiği tarihler 
 • Sayfada yer alan Open Graph etiketleri
 • Hreflang etiketi
 • Görsellerin dosya ismi, boyutu ve alt tag bilgileri
 • Canonical URL
 • Sayfanın hangi hangi sitemap dosyasında konumlandığı ve siteye ait robots.txt dosya uzantısı hakkındaki bilgiler.

SEO Pro Extension 

SEO Pro extension, çok tercih edilen SEO chrome uzantılarından birisidir. Ücretsiz olan bu chrome uzantısı ile sayfaya ait HTTP durum kodunu görebilir, sayfada bulunan iç ve dış linkleri görebilirsiniz. Sitemap ve robots.txt dosyalarını görüntüleyebilir, sayfa başlıklarını ve görselleri kontrol edebilirsiniz. Sayfada yapılandırılmış veri  olup olmadığını görmek için Schema sekmesindeki verileri inceleyebilirsiniz.

Bu uzantının diğer on page SEO chrome uzantılarından en büyük farkı export alabilme özelliğinin olmasıdır. Sayfada bulunan başlıkları, iç ve dış linkleri, görsellere ait verileri tek tıklamayla excel formatında indirme kolaylığı sunar.

Clear Cache

Clear Cache eklentisi tarayıcıdaki önbellek verilerini temizlemeye yarar. Önbelleği temizlemek için farklı sebepleriniz olabilir, ancak kolay bir şekilde bunu yapmak istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Kullanmak için eklentiye ait simgeye tıklamak yeterlidir. Tıklama sonrası önbellek temizlenecek ve sayfa tekrar yüklenecektir. 

Detailed SEO Extension

Çalışma şekli olarak SEO META in 1 CLİCK ile benzer çalışan bu uzantı, On Page SEO kontrolü yapmak için kullanılır. Diğer On Page Uzantılarla aynı verileri sunsa da farklı ve renkli tasarımıyla diğerlerinden ayrışmaktadır. Uzantı ile inceleyebileceğiniz konulardan bazıları ise şunlardır:

 • Sayfa içeriğine dair bilgiler (kelime sayısı, başlıklar)
 • Title ve Description
 • Robots ve sitemap dosyaları
 • Robots tag yönergeleri
 • Schema ile eklenmiş yapılandırılmış veriler

Ek olarak, sayfadaki metinde yer alan bir bölümü seçip sağ tıkladığınızda “check for duplicates” seçeneğini kullanıcılara sunuyor. Bu özellik kullanıldığında ilgili metin içeriği arama operatörleri kullanılarak yeni sekmede Google’da aratılıyor. Böylece aynı metni içeren farklı bir sayfanız var mı yok mu kontrol edebilirsiniz.

Örnek: site:siteadı.com “metin”

Relative X-Path 

X-Path, XML ve HTML içerisinde element aramak için kullanılan bir sorgulama dilidir. Bu sorgulamayı yapabilmek için ilgili elementi ve diğer yönergeleri bilmek gerekir. Relative X-Path uzantısı web sayfasındaki bir elemente ait X-Path yolunu otomatik olarak oluşturmaya yarar. Bu uzantıyı Screaming Frog’ta X-Path kullanarak tarama yapacağınız zaman tercih edebilirsiniz.

Tek yapılması gereken uzantıya ait simgeye tıklamak ve sayfa içerisindeki text, görsel, alan, aranmak istenen her neyse buna sağ tıklamak. Tıklama sonrasında “x-path of first element” kutucuğunda ilgili elemente ait sorguyu bulabilirsiniz.

Image Size Info

Bu chrome eklentisini kullanarak görsellere ait  URL, yükseklik, genişlik, görüntülendiği alan ve dosyanın boyutu gibi bilgileri hızlıca öğrenmek mümkün. Yapılması gereken tek şey kontrol edilecek görsele sağ tıklamak ve yanında uzantının simgesi olan “view info” yazısına tıklamak. Tıklama sonrası açılan pencerede görsele ait detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Word Counter Plus

Belirli bir metin aralığındaki kelime sayısını öğrenmek istiyorsanız Word Counter Plus chrome eklentisini yükleyebilirsiniz. Uzantının sağladığı diğer veriler ise şunlardır:

 • Seçili alandaki karakter sayısı
 • Seçili alandaki en uzun kelimenin kaç karakterden oluştuğu
 • Seçili alandaki ortalama kelime uzunluğu

SEO Review Tools For Chrome!

İçerisinde Google’a ait ölçüm araçlarının kısayollarını ve farklı ölçüm araçlarını bulunduran bu uzantıyı pek farklı kontrolleri sağlamak için kullanabilirsiniz. Uzantının sağladığı kontrol araçları ise şunlar:

 • PageSpeed Insights
 • Lightouse Audit
 • Rich Results Test
 • Mobile Friendly Testing Tool
 • Google Trends
 • Google Search Console

Yukarıda belirtilen tüm Google test araçlarına ait kısayollar uzantıda mevcut. Bunlar haricinde uzantının sağladığı kendi test araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu araçları kullanarak, içerik analizi, rakip analizi, kırık link tespiti, backlink kontrolü gibi teknik analizleri de yapabilirsiniz. 

SEOquake

SEOquake Semrush tarafından geliştirilen, SEO uzmanları tarafından sıkça kullanılan bir chrom uzantısıdır. İster Semrush hesabına bağlayarak, isterseniz giriş yapmadan kullanabilirsiniz. Diğer SEO uzantılarından en büyük farkı, sayfayı önemli metriklere göre değerlendirerek bir On-Page SEO Checklist oluşturmasıdır.

Checklist haricinde uzantıyı kullanarak anahtar kelime yoğunluğunu, hangi anahtar kelimelerin title, description ve sayfa içeriğinde kullanıldığını görebilirsiniz. İç ve dış linkleri kontrol edebilir, URL ve domain karşılaştırması yapabilirsiniz.

Pratik ve Kullanışlı: Chrome SEO Eklentileri – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.