Wordpress SEO

Wordpress, dünya genelinde en fazla kullanılan CMS (Content Management System) sistemlerinden bir tanesidir. Açık kaynak kodlu olarak sunulan bu sistem ücretsiz olarak herkesin kullanımına sunulmuştur. Ücretsiz ve herkes tarafından erişilebilir olmasının yanı sıra Wordpress, SEO açısından da açık ara en iyi CMS sistemlerinden bir tanesidir. 

Her ne kadar Wordpress ilk hali ile SEO uyumlu olsada hedef kitlenize erişmek için yapmanız ve dikkat etmeniz gereken birçok adım bulunmaktadır. Bu adımları izleyerek Wordpress tabanlı web siteniz ile hedef kitlenize daha etkili bir şekilde erişebilir, arama motorlarında daha görünür hale gelebilirsiniz. 

Wordpress SEO Nedir?

Wordpress SEO, Wordpress tabanlı bir web sitesinin arama motorlarında daha görünür hale getirmek için yapılan tüm çalışmaları kapsar. Wordpress ilk kurulumun ardından SEO uyumlu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak nasıl ki web sitenizi kendi isteğinize göre dizayn edip içerikler ekliyor iseniz. Aynı şekilde de optimizasyon yapmanız gerekmektedir. 

Wordpress tabanlı web sitelerde dikkate alınması ve özelleştirilmesi gereken birçok nokta mevcuttur. Wordpress web sitenizi SEO uyumlu hale getirebilmek için birçok uygulama bulunmaktadır. Bu içeriğimizde Wordpress kullanan herkesin mutlaka bilmesi ve uygulaması gereken uygulamalardan bahsedeceğiz. 

Wordpress SEO Ayarları

Wordpress web sitelerinin SEO uyumlu hale getirilmesi için birçok uygulama ve ayarlama yapılması ve üçüncü parti eklentiler kullanmanız gerekmektedir. Bu eklentiler Wordpress ekosistemi içerisinde sunulan ve tamamen güvenilir eklentilerdir.

Not: Wordpress ekosistemi dışında bulunan üçüncü parti eklentileri yüklerken dikkatli olunuz ve güvenilir olmayan eklentileri web sitenize yüklemeyiniz. 

 1. Web Sitenizi Arama Motorlarına Açık Hale Getirin!

Wordpress tabanlı web siteleri genellikle arama motorlarına görünür halde gelir. Ancak kurulum aşamasında veya sonrasında yanlışlıkla bunu kapatabilirsiniz. 

“Settings > Reading > Search engine visibility”

Bu ayar sayfasına gelerek kırmızı alan içerisindeki kutucuğun işaretlenmediğinden emin olun. Eğer web sitenizi yeni oluşturuyorsanız ve henüz hangi sayfaları ekleyeceğinizi bilmiyorsanız bu kutucuğu işaretlemeniz gerekebilir. 

Web siteniz yapım aşamasında iken kurulum aşamasında yüklenen demo içeriklerin, sayfaların ve kategorilerin indexlenmesini önleyebilirsiniz. Sitenizin artık kullanıcılar ve arama motorları için ideal bir düzeyde olduğunu düşündüğünüz zaman sitenizi arama motorları için görünür hale getirebilirsiniz. 

 1. Kalıcı Bağlantılar ile URL Yapınızı Düzenleyin!

Eğer web sitenizi yeni oluşturuyorsanız direkt olarak kalıcı bağlantılarınızı düzenleyebilirsiniz. Ancak web sitenizin URL yapısını belli bir süre zarfından sonra değiştiriyorsanız, yönlendirmeler yapmanız gerekecektir. Nitekim URL yapınızı değiştirdikten sonra kullanıcılar artık mevcut sayfalarınıza erişemeyecektir. Arama motorları sayfalarınızı dizine eklediği şekli ile kullanıcılara sunacaktır. 

Bu sebeple web siteniz arama motorlarında dizine eklendikten ve sayfalarınız sıralama aldıktan sonra yapılacak URL değişiklikleri oldukça riskli olabilir. Wordpress web sitenizde URL yapınızı;

“Settings > Permalinks > Permalinks Structure”

Kısmından değiştirebilirsiniz. Wordpress web siteleri ilk kurulum ardından URL yapısı SEO uyumlu olarak gelmemektedir. İlk kurulumun ardından oluşan URL yapısı şu şekildedir; 

“https://example.com/?page=23” 

“https://example..com/2022/12/12/sample-post/”

Wordpress tarafından sample olarak sunulan bu URL yapısı SEO uyumlu değildir. “Custom Structure” kısmını işaretleyerek sitenizin URL yapısını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz; 

Bu URL yapısı ile sayfalarınızın URL’si örnek olarak şu şekilde görünecektir; 

“https://seoart.com/wordpress-seo”

 1. Site Adresinizin Formatını Belirleyin!

Web sitenizin adres formatını ayarlayabilirsiniz. Sitenizin adres formatı “https://www.example.com” mu yoksa “https://example.com” şeklinde olup olmayacağını seçebebilirsiniz. 

“Settings > General > Wordpress Address & Site Address” 

kısmından sitenizin formatını belirleyebilirsiniz. WWW ve Non-WWW formatlarının SEO açısından bir farklılığı bulunmamaktadır. Özetle hangi formatı seçeceğiniz sizin tercihinize bağlı. Ancak bir seçim yapmalısınız. Hem www hem de non-www formatı aynı anda kullanmanızı önermeyiz. Nitekim bu durum sitenizdeki sayfaların arama motorları tarafından kopya olarak görülmesine ve sayfalarınızın otoritesinin bölünmesine sebep olur. 

 1. Kategori ve Sayfalarınızı Optimize Edin

Kategoriler sayfalarınızın ve içeriklerinizi gruplandırmanıza ve etkili bir site mimarisi oluşturmanıza olanak sağlar. Arama motorlarının sitenizi anlaması ve kullanıcıların sitenizde kolaylıkla gezebilmesi için kategorilerden yararlanmayı ihmal etmeyin. 

“Posts > Categories > Add New Category” 

kısmından yeni kategoriler ekleyebilir. Yine bu sayfa üzerinden mevcut kategorileri düzenleyebilirsiniz. İçeriklerinizi sınıflandırabilmek adına yeni kategoriler oluşturun ve her içeriğinizi uyumlu olduğu kategorilere ekleyin. 

Sayfalar siteniz hakkında kullanıcılara bilgi vermenize ve iletişim kurmasına olanak sağlar. 

 

 • Hakkımızda
 • Gizlilik Politikası
 • İletişim
 • Hizmetlerimiz

 

Kullanıcılar tarafından sıkça kullanılan sayfalardır. Bu sayfalar ile kullanıcı deneyiminizi arttırabilir, dönüşüm oranlarınızı büyük oranda arttırabilirsiniz. 

“Pages > Add New Page”

Kısmından yeni sayfalar ekleyebilir yine “Pages” kısmından sayfalarınızı düzenleyebilir ve içeriklerini kontrol edebilirsiniz. 

 1. Yorumları Manuel Olarak Kabul Edin!

Wordpress CMS yapılı web siteleri kurulum ile içerik yorumları otomatik olarak onaylanacak şekilde gelmektedir. Yorumlar kısmı kullanıcılarınız ile etkileşim kurmanın en ideal yöntemi olabilir ancak art niyetli kişiler tarafından olumsuz emellerle de kullanılabilmektedir. 

Yorumları otomatik onaylama ayarını kapatarak spam yorumları ve illegal sitelerin link eklemelerini de engellemiş olursunuz. Böylece sitenizin zararlı sitelere backlink vermesinin önüne geçebilirsiniz. 

“Settings > Discussion > Before a Comment Appears”

Kısmındaki kutucukları işaretleyerek kullanıcılar tarafından tüm yorumları manuel olarak kontrol ettikten sonra yayınlayabilirsiniz. Böylece sitenizi zararlı yorumlardan ve linklerden koruyabilirsiniz.

 1. SEO Dostu Temalar Kullanın

Wordpress sitenizde ücretli ve ücretsiz olmak üzere yüz binlerce farklı tema kullanabilirsiniz. Ayrıca Wordpress açık kaynak kodlu olduğu için kendinize ait yeni bir tema tasarlayabilir veya satın alabilirsiniz. Hangi yöntemi seçeceğiniz tamamen size ve sitenizin içeriğine bağlı bir durumdur. Ancak seçim yaparken temanızın SEO uyumlu olmasına özen gösterin. 

Birçok Wordpress teması bünyesinde yüzlerce özelliği barındırmaktadır. Bu özelliklerin hepsini kullanmayacaksanız sitenizin hızını büyük oranda etkileyecektir. Tema seçmeden önce SEO uyumlu olup olmadığını demo sitelerden öğrenebilirsiniz. Birçok Wordpress Tema sağlayıcısı temaların demolarını kullanıcıların daha iyi seçim yapabilmesi için açık olarak sunmaktadır. Bu demoları test ederek ne kadar hızlı ve mobil uyumlu olduğunu kontrol ederek seçim yapabilirsiniz. 

Wordpress SEO Eklentileri

Wordpress tabanlı web sitenizde özelleştirmeler yapabilmek için birçok eklenti mevcuttur. Kullanım amacınıza göre bu eklentilerden dilediğinizi ekleyebilir ve dilediğinizi de kaldırabilirsiniz. Wordpress SEO uygulamalarınızı kolaylaştıracak birçok eklenti bulunmaktadır. Bu kısımda yalnızca size gerekli olacak eklentilerden bahsedeceğiz.

Really Simple SSL Eklentisi

Really Simple SSL eklentisi otomatik olarak .htaccess dosyanızı düzenleyerek sitenizin “https://” yapısına yönlendirilmesini sağlar. Wordpress kurulum sonrası “https://” yapısı ile kurulum yapsanız dahi SSL olmayan URL yapısına da aktif olarak erişilebilmektedir. Bu eklenti ile alternatif tüm yapılarınızı standart seçtiğiniz yapıya yönlendirmiş olursunuz. Bu eklenti ile SSL sertifikasının kurulumunu yapmış olursunuz. 

Yoast SEO Eklentisi

Yoast SEO eklentisi Wordpress kullanıcıları arasında en çok kullanılan SEO eklentilerinin başında gelmektedir Yoast SEO eklentisi ile yapabileceğiniz işlemler özetle;

 • Meta Title Etiketlerini Düzenleme
 • Meta Description Etiketlerini Düzenleme 
 • Arama Görünümü Ayarları
 • Site Haritası Oluşturma
 • Breadcrumb Yapısı Oluşturma
 • Structured Data Oluşturma 

Gibi birçok SEO optimizasyonunu yapmanıza olanak sağlamaktadır. Ayrıca Yoast SEO’ya alternatif olarak Rankmath ve AİO SEO eklentilerini de tercih edebilirsiniz. Bu eklentilerde yetkinlik olarak Yoast SEO ile aynı işlevi görmektedir.

Performansınızı Artırın: Wordpress SEO – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.