Zararlı Linklerin Tespiti ve Disavow Tool’unun Kullanımı

SEO çalışmaları On-Page (site içi) ve Off-Page (site dışı) olarak ikiye ayrılır. Off-Page yani site dışı seo çalışmalarından biri olan backlinkler, seo çalışmaları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Backlinkler kısaca, bir siteden başka bir siteye verilen bağlantılar olarak tanımlanabilir. SEO dünyasında web sitesi sahiplerinin yoğunlukla uğraştığı konulardan biri de backlinklerdir. Backlinkler doğru kurgulandığında ve nitelikli bir yapıya sahip olduğunda, web sitesi arama motorları sonuçlarında ön plana çıkar. Backlinkler yanlış kullanıldığında ise ortaya zararlı linkler çıkar. Bu zararlı linkler web sitesinin otoritesine zarar vererek arama sonuçlarında sitenin otoritesini düşürür. Backlinkler arama motorlarının botları tarafından tespit edilebilen bağlantılardır. Niteliksiz web sitelerinden alınan backlinkler arama motoru botları tarafından tespit edilir ve bu durum site için olumsuz sonuçlar doğurur. 

Zararlı Linkler Nedir, Türleri Nelerdir?

Web sitelerine gelen linklerin zararlı olup olmadığının kontrol ve tespitinin yapılması, sitenin Seo standartlarına uygunluğunun sağlanması açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Zararlı linklerin birkaç türü bulunur. Bunlardan ilki, söz konusu web sitesinin alanına ve hedef kitlesiyle ilgisi olmayan sitelerden gelen linklerdir. Backlink’in alındığı site ile backlink’in verildiği site arasında bir bağlantı yani ilgi yoksa söz konusu backlink, zararlı linkler kapsamına girecektir. Yabancı dildeki sitelerden gelen linkler de zararlı linklerdir. İçerisine herkesin kolaylıkla link ekleyebildiği, kalitesiz içeriğe sahip olan sitelerden gelen linkler de zararlı linklerdir. Son olarak, seo araçları olduğu öne sürülen zararlı yazılımlar tarafından üretilen linkler de zararlı linkler arasındadır. Zararlı linkler şu şekilde listelenebilir:

 

 • Spam olarak nitelenen bağlantılar
 • Web sayfasının içeriğiyle ilgisi olmayan bağlantılar
 • Web sayfasının hedef kitlesinin ilgisini çekmeyecek bağlantılar
 • Niteliksiz ve doğal olmayan içeriği bulunan bağlantılar
 • Yabancı dildeki sitelerden gelen linkler
 • Olumsuz içeriğe sahip sitelerden gelen linkler

 

Zararlı Linkleri Bulmak İçin Hangi Araçlar Kullanılır?

Yukarıda bahsedilen zararlı linkleri tespit için kullanılan ücretli ve ücretsiz pek çok araç bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde sitenize yönlendirilen, sitenize zarar verecek linklerden kurtulmanız mümkündür. Söz konusu araçların bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 

 • Open Site Explorer
 • Ahrefs
 • Semrush
 • Google Search Console
 • Majestic SEO
 • Google Webmaster Tool
 • Alexa
 • Web SEO Analytics
 • Link Research Tools
 • NetPeak Checker

 

Bu araçlar ile web sitenizdeki zararlı linkleri kolayca ve hızlıca analiz edebilir, sitenize link veren sitelerin spam rekorunu öğrenebilirsiniz. Dahası, bu araçlar aracılığıyla, potansiyel yani ileride sitenize gelebilecek zararlı backlink yönlendirmelerini engellemeniz mümkündür. Tespit edilen spam rekoru yüksek olan sitelerden gelen linkleri, Google’ın Disavow Tool’u aracılığıyla reddedebilirsiniz. Bu araçlar yardımıyla yalnızca backlink’lerin değil, index aldığınız sitelerin listesini de alabilirsiniz.

Bir Linkin Zararlı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir linkin zararlı olup olmadığını anlamanın araç kullanmak dışında da yolları bulunur. Örneğin bir link herhangi bir içeriğe bağlı olarak değil de tek başına veriliyorsa, bu linkin yüksek olasılıkla zararlı olduğunu söylemek mümkündür. Sitedeki içeriklerin herhangi bir denetim sürecinden geçmediği sitelerden gelen linklerin de zararlı olma olasılığı yüksektir. Bu bilgilerden yola çıkıldığında, bir siteden gelen linkin zararlı olup olmadığını değerlendirme yöntemleri arasında, linkin yönlendirildiği site ile kendi siteniz arasında bir bağ olup olmadığını belirlemenin önemli olduğu söylenebilir. 

Kendisinden gelen linkin zararlı olup olmadığı konusunda ipucu veren bazı sitelerin özellikleri;

 

 • Web sitesinin düşük otorite oranına sahip olması
 • Site içeriklerinin kopya barındırması
 • Siteden spam sayılabilecek çoklukta başka web sitelerine link çıkışı bulunması
 • Link alışverişi bulunan iki site arasında içerik bakımından bir ilgi bulunmaması
 • Bahis, şiddet gibi kanun dışı unsurlar barındırması
 • Arama motorları tarafından geçmişte yapılan taramalarda ceza almış olması
 • Web sitenin domaininin yeni açılmış olması
 • Yönlendirilen linkin forumlarda veya bloglarda yer alan sahte, diğer bir deyişle yapay kullanıcı yorumlarıyla gelmiş olması olarak sıralanabilir.

 

Disavow Tool Nedir, Ne İşe Yarar?

Web sitenize gelen zararlı linkleri tespit ettikten sonra yapmanız gereken işlem, bu linkleri reddetmektir. Bunu da Google’ın Disavow Tool’u aracılığıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Zararlı linkleri engellemek için kullanılabilecek tek araç olan Google Disavow Tool aracının kullanımı ise oldukça basittir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu tool aracılığıyla link engelleme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Zararlı Linklerin Tespiti Nasıl Yapılır?

Zararlı linkleri tespit etmeye başladığınızda yapacağınız ilk iş yukarıda anlattığımız kriterlere dikkat etmeniz olmalıdır. Ardından, aşağıda sıralayacağımız adımları takip etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış yapacağınız backlink engelleme işlemiyle sitenizde bulunan faydalı linklere de zarar verebilir, web sitenizin otoritesini olumsuz etkileyebilirsiniz. Sözü edilen adımları izleyerek web sitenizi güvence altına alabilir, Google’ın vereceği cezalardan ve düşük domain otoritesi puanı almaktan koruyabilirsiniz. 

Linklerin Listeleneceği Platformun Belirlenmesi

Backlink engelleme işleminin ilk adımı, sitemizin aldığı linklerin neler olduğunu ve bu sitelerin otoritelerini incelemektir. Bu işlem için Google Search Console’da bulunan Geri Bağlantılar sekmesini ya da yazımızın önceki bölümlerinde bahsettiğimiz ücretli-ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Google Search Console’da veriler genellikle çok geç periyotlarla güncellendiğinden ve mevcut zaman diliminde backlink alınan tüm platformlar bu kısımda görüntülenmediğinden bu işlem için en uygun araçlar, ücretli olan araçlardır. Bu yazımızda Ahrefs üzerinden sitemizin zararlı backlink analizinin nasıl yapılacağını sizlere adım adım göstereceğiz.

Domainin Taratılması

Öncelikle Ahrefs tool’una giriş yaparak domain/Url girişi kısmına web sitemizin adresini yazıp arama tuşuna basıyoruz ve tarama işlemini gerçekleştiriyoruz.

 

Yukarıdaki resimde SEOART web sitemizin toplam 117 domainden 693 backlink aldığını görebilirsiniz.

Bağlantının Alındığı Domainlerin Belirlenmesi

Sonraki adım, “Referring Domains” yani “Bağlantı Veren Domainler” sekmesine tıklayarak, web sitemize hangi domainlerden backlink geldiğini inceleyebiliriz.

Aşağıdaki resim bu sekmeye tıkladığımızda açılan sayfayı göstermektedir. Bu sekmede DR değeri 10’un altında olan siteler tespit edilmeli ve bir not defterine not edilmelidir.

Aşağıdaki resimde görüleceği gibi çoğunlukla .pw uzantılı web sitelerinden gelen bu linkler arasında faydalı ve doğal olan backlinkler var ise bunlar söz konusu listenin dışında tutulmalıdır. Düşük domain otoritesine sahip backlinklerin reddedilmesi gerekmektedir.

Link Veren Sitelerden Çıkan Link Sayısı

Zararlı linklerin tespitinde önemli bir faktörün, domainden link çıkışı yapılan site sayısının olduğunu yazımızın önceki bölümünde belirtmiştik. Aşağıdaki resimde göreceğiniz “Dofollow Linked Domains” yani “Dofollow Link Veren Domainler” sütununda yer alan rakamlar, backlink aldığımız domainlerin kaç adet siteye backlink verdiğini göstermektedir.

Bu kısımda dikkat edilmesi gereken husus, düşük ve orta DR değerine sahip olan web sitelerinden diğer sitelere yüksek sayıda dofollow link çıkışı yapılıp yapılmadığıdır. Çok sayıda link çıkışı bulunan web siteler genellikle arama motorları tarafından spam olarak nitelendirilir. Bu nedenle bu siteleri de disavow edilecekler listesine eklememiz gerekmektedir.

Linklerin Anchor Textleri

Bir web sitesinin aldığı backlinklerin kalitesini belirleyen önemli bir unsur da bu linklerin hangi anahtar kelimeler üzerinden verildiğidir. Çünkü kullanıcılar bu kelimelere tıklayarak ilgili web siteye erişirler. Bu bilgiye erişebilmek için sol kısımda bulunan “Anchor” yani “Bağlantı metinleri” sekmesine tıklayabiliriz.

İlgili sekmeye tıkladığımızda aşağıdaki bilgiler görüntülenecektir. Burada, alınan linklerin hangi anchor textlerden geldiği ve aynı anchor text ile kaç adet domainden link alındığı görülmektedir. Bu noktada yapılması gereken işlem, sitemizle alakası bulunmayan achor textlerden gelen backlinkleri disavow edilecekler listesine eklemek olacaktır.

Tüm zararlı domainler listeye eklendikten sonra yapılması gereken işlem ise Search Console’a yüklenecek olan disavow dosyasının hazırlanmasıdır.

Disavow.txt Dosyasının Hazırlanması

Sitemize gelen zararlı backlinkleri reddetmek için Google’a ilettiğimiz dosya, disavow dosyasıdır. Google Search Console’a yüklenecek olan disavow dosyasının .txt uzantısına sahip olması gerekmektedir. Bunun için “seoart-disavow.txt” adında bir dosya oluşturduktan sonra bir kenara not ettiğimiz tüm domainleri, her biri bir satıra gelecek şekilde, bu dosyaya ekliyoruz. Bu domainlerin örneğin; “domain:alanadi.com” şeklinde yazılması gerekmektedir. Reddedilecek backlinklerin bulunduğu domainler yalnızca domain şeklinde girilir, başka bir link dosyaya yazılmaz. Ancak yalnızca bir domainde bulunan tek bir sayfayı reddetmek istiyorsak o zaman "https://siteadi.com/page" şeklinde yazmamız gerekmektedir.

Disavow Dosyasının Search Console'a Yüklenmesi

Disavow dosyamızı hazırladıktan sonra aşağıdaki bu bağlantıda yer alan adrese giriş yapmamız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra “Select Property” yani “Mülkü Seç” kısmından web sitemizi seçmemiz gerekmektedir. Açılan sayfada “Upload Disavow List” sekmesine tıklayarak dosyamızı yükleyebiliriz. Dosyamızı yükledikten sonra Google’a reddetmek istediğimiz domainleri bildirme işlemimiz tamamlanmış olacaktır.

Backlinkler: Zararlı Linklerin Tespiti – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.