YouTube SEO

 

Kurulduğu ilk yıllarda yalnızca bir video paylaşım platformu olarak kurulan YouTube, bugün dünyanın en çok ziyaret edilen 2 numaralı web sitesi olmuştur. YouTube eski PayPal çalışanları olan Chad Hurley, Steven Chen ve Jawed Karim tarafından 2005 yılında kurulmuştur. 1 yıl sonra ise Google tarafından o dönem için rekor bir bedelle satın alınmıştır. 

Google tarafından satın alındıktan sonra daha iyi bir büyüme ivmesi yakalayan platform günümüzde 2.2 milyar aktif kullanıcıya ulaşmıştır. Dünya genelindeki tüm internet kullanıcılarının ise yaklaşık %43’ü aktif olarak bu platformu kullanıyor. Her kullanıcının video içerik üretip anlık olarak paylaşabildiği video platformunda 2022 yılı itibari ile her gün 720.000 saat yeni video içeriği yükleniyor.  Bu sayının ise gelecek yıllarda daha da artacağı tahmin ediliyor. 

YouTube platformunda müzik klipleri, oyun, eğlence gibi popüler birçok kategoride video içeriği paylaşılmaktadır. Bu içeriklerin yanı sıra işletme sahipleri tarafından ürün ve hizmet tanıtımı gibi video içerikleri de bu platformda aktif olarak paylaşılmaktadır. YouTube’da yayınlayacağınız tanıtım içerikleri ile hedef kitlenize erişebilirsiniz.

YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO, herhangi bir video arama sorgusu için YouTube arama sonuçlarında en üst sırada yer almanızı sağlayacak optimizasyon çalışmalarına verilen genel addır. Bu optimizasyon çalışmaları temel olarak videolarınızda, oynatma listelerinizde ve kanalınızda yapılmaktadır. 

Her arama motorunda olduğu gibi YouTube’da kendi içerisinde bir arama motoruna sahiptir. YouTube arama motoru bilinen arama motorlarından tamamen farklı bir algoritmaya sahiptir. Bu algoritma bilinen arama motorlarından daha farklı faktörler ile video içeriklerini sıralar.

YouTube Algoritması Nasıl Çalışır?

SEO çalışmalarına geçmeden önce YouTube Algoritmasının nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. YouTube içerik üreticileri için çeşitli ipuçları sunduğu YouTube Creators kanalında Arama ve Keşif sisteminin çalışma prensibini şu şekilde açıklıyor; 

“YouTube algoritması, her videonun başlık, açıklama ve küçük resimlerini inceliyor. Ardından kullanıcıların bu videoları ne kadar beğenip, beğenmediğini, kaç kişinin yorum yaptığını ve son olarak bu videoların ne kadarını izlediklerini gözlemliyor.” 

YouTube bu algoritmasının 2 temel amaca sahip olduğunu belirtiyor. Bunlar;

  • Birincisi tüm kullanıcılarına izlemek istedikleri video içerikleri sunabilmek,
  • İkinci olarak ise bu kullanıcıların beğendikleri video içerikleri izlemeye devam etmesini sağlamak

YouTube Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Google başta olmak üzere her arama motorunun sahip olduğu çalışma prensipleri  YouTube arama motorunda da bulunur. YouTube arama motoru, kullanıcıların arama kutusuna yazdığı arama sorgularına en uygun video içerikleri, izleme listeleri ve kanal sonuçlarını listeler. Arama motoru listeleme yaparken videoların başlık, açıklama ve etiketlerini inceleyerek arama sorgusu ile ne kadar alakalı olduğunu dikkate alır. 

YouTube Arama Algoritması video içeriklerini sıralarken 3 ana faktöre öncelik tanır. YouTube SEO Sıralama Faktörleri;

  • Video Özellikleri (Video uzunluğu, içeriği, hashtagleri, başlık ve açıklamaları)
  • İzleyici Deneyimi (Beğeniler, yorumlar, bildirimleri açma ve beğenmeme)
  • Kanal Özellikleri (Abone sayısı, görüntülenme sayısı) 

YouTube SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

YouTube SEO çalışmaları birçok farklı başlık altında incelenmesi gerekiyor. Bu çalışmalar tamamen video içeriklerinizi hedef kitlenize duyurmanıza olanak sağlayacak temel bilgilerdir.

Anahtar Kelime Araştırması ile Başlayın

Tıpkı Google SEO çalışmalarında olduğu gibi YouTube SEO çalışmalarında da anahtar kelimeler önemli bir etken olarak ön plana çıkmaktadır. Anahtar kelimelerden maksimum düzeyde yararlanabilmeniz için iyi bir hedefleme stratejisi oluşturmalısınız. Hedef kitlenizin arama sorgularında hangi kelime ve kelime öbeklerini kullandıklarını keşfetmeniz gerekiyor. Peki bu anahtar kelimeleri nasıl bulacağız?

Youtube Arama Çubuğu

YouTube arama çubuğu anahtar kelime önerileri için biçilmiş bir kaftandır. Bu öneriler kullanıcıların yazdığınız kelimeden sonra en fazla aradığı alakalı anahtar kelimelerdir. Örneğin arama çubuğuna “Börek” kelimesini yazalım. Alakalı arama önerileri karşımıza şu şekilde çıkmaktadır;

Google Trends Aracı

Hedef kitlenizin güncel olarak neleri aradığını gözlemleyin. Google Trends aracı ile aktif olarak gündem olan konulara ve anahtar kelimelere erişebilirsiniz. Yine “Börek” kelimesi ile benzer bir arama yapalım.

Google Trends Ekran Görüntüsü

Google Trends aracında son 90 günlük dönemde insanlar tarafından en fazla artış gösteren arama sorgularını görebilirsiniz. Ayrıca sorguları daha kısa ve uzun zaman dilimleri için yapabilir, farklı ülke ve şehir hedeflemesi yapabilirsiniz. 

Arama hedeflerinden “Google Web Arama” veya “YouTube Arama” hedeflemesi yaparak kullanıcıların arama niyetlerinin her platformda ne kadar farklılık gösterdiğini gözlemleyebilirsiniz. Aynı arama sorgusu için Google Web Arama sonuçlarını görebilirsiniz. 

Google Keyword Planner Aracı

Bu aracı kullanabilmeniz için öncelikle bir Google Adwords hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Bir Google hesabınız mevcut ise kolaylıkla Adwords hesabı oluşturarak ücretsiz bir şekilde bu araçtan yararlanabilirsiniz. Anahtar kelime planlayıcısı aracı ile yeni anahtar kelime fikirleri edinebilir, bu kelimeleri ortalama olarak aylık ne kadar aranma hacmine sahip olduğunu bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz. 

Rakip Analizi

Anahtar kelime araştırmasının kuşkusuz en önemli adımlarından bir tanesi rakip analizidir. Rakiplerinizin en popüler içeriklerinde hangi anahtar kelimeleri hedeflerini görebilir, karşı bir rekabet stratejisi oluşturabilirsiniz. Nitekim anahtar kelimeler birer hammadde gibidir. Nasıl ki bir madde ham hali ile kullanılmaz ise anahtar kelimelerde böyledir. Bu kelimelerin en iyi şekilde nasıl kullanıldığını yalnızca rakiplerinizi gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. 

Video İçeriklerinizi ve Kanalınızı Optimize Edin

Bildiğiniz üzere video içeriklerinizi yüklerken bir dizi video ayarları yaptıktan sonra video içerikleriniz yüklenmektedir. Başlık girme, öne çıkan görsel yükleme ve açıklama metni oluşturma gibi bir dizi ayarı tamamladıktan sonra video içeriklerinizi yayınlayabiliyorsunuz. 

Birçok kullanıcı bu ayarları geçerek gerekli yerleri özensiz bir şekilde doldurabilmektedir. Örneğin açıklama kısmına yalnızca iletişim maili veya sosyal medya hesap linklerini yazmakla yetinen birçok kanal sahibi bulunuyor. Bu ve benzeri yönelimler hedef kitlenize erişme şansınızı yitirmenize sebep olur. Gelin hep birlikte bu kısımları nasıl optimize etmemiz gerektiğine bir göz atalım. 

Başlık

YouTube Arama sıralama faktörlerinin en önemli kısmı video içerik başlığıdır. İçerik başlıkları arama sonuçlarında kullanıcıların ilk baktığı noktalardan bir tanesidir. Yine aynı şekilde kullanıcıların video içeriğinizi açıp açmamaya karar verdiği noktalardan biridir.

Neden mi? Örneğin bir kullanıcının “Ispanaklı Börek Tarifi” araması yaptığını düşünelim. Video içeriğiniz de bu böreğin tarifini anlatıyorsunuz. Ancak video içeriğinizin başlığını “Dünyanın en lezzetli böreği” olarak belirlediniz. Her ne kadar video içeriğiniz kullanıcının arama niyetiyle örtüşse de kullanıcı video başlığında aradığı sorguyu görmediği için sonuç sayfasında sizin içeriğinizi es geçip başka içeriklere yönelecektir. 

Video içerik başlıkları sıralama algoritmasının dikkate aldığı en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu nedenle anahtar kelimelerinizi mutlaka başlıklarınızda kullanmaya özen gösterin.

Açıklama

Sıralama sonuçlarında kullanıcıların başlık ve öne çıkan görsel den sonra baktığı kısım video içerik açıklamalarıdır. Bu kısımda video içeriğiniz hakkında daha detaylı bilgiler sunabilirsiniz. Sıralama algoritmasının dikkate aldığı bir diğer faktör ise video açıklamalarıdır.

İşte bu sebeple açıklamalar kısmını sosyal medya hesaplarınızı veya iletişim mailinizi yazarak geçiştirmemelisiniz. İçeriğiniz hakkında daha fazla bilgi sunabilirsiniz. Bu içerikte ana anahtar kelimeniz ile ilgili alakalı yardımcı anahtar kelimeler yer verebilirsiniz. Böylece alakalı sorgularda iyi bir sıralama elde edebilirsiniz.

Öne Çıkan Görsel

Öne çıkan görseller kullanıcı etkileşimini arttıran en önemli faktörlerdendir. Kullanıcıların arama sonuçlarında baktıkları ilk noktalardan bir tanesidir. Öne çıkan görseller ile video içeriğiniz hakkında kullanıcılara ipucu verebilir, alakalı görseller ile dikkatini çekebilirsiniz. 

Öne çıkan görsel seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise click bate olarak bilinen tıklama tuzağıdır. Kullanıcı deneyimini kötü etkileyen bu davranış başlangıçta video içeriklerinizin daha fazla tıklama almasını sağlayabilir. Ancak kullanıcılar alakasız bir içerikle karşılaştığında içeriklerinizi hemen kapatacaktır. Buda zamanla içeriğinizin sıralamasını olumsuz yönde etkileyecektir.

Hashtagler

Web sitelerinde kullanılan etiketler ile aynı çalışma prensibine sahip olan Hashtagler YouTube tarafından kullanılması önerilen en önemli ayarlardan bir tanesidir. Hashtaglerinizi oluştururken anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. 

Çalma Listeleri

Çalma listelerini videolarınızı kategorilere ayırmak için veya seri olarak ürettiğiniz video içerikleri kullanıcılarınıza daha etkin bir şekilde sunmak için kullanabilirsiniz. Bu listeler ile daha geniş bir hedef kitlesine erişebilir video içeriklerinizin görüntülenme sayısını arttırabilirsiniz. 

Dil ve Çeviriler

Video içeriğinizi yüklerken hangi dilde oluşturulduğunu seçebilirsiniz. Video içeriğinizin dilini belirleyerek o dile ait bölge veya ülkeyi hedefleyebilirsiniz. İçeriklerinize çeviri ekleyerek farklı dildeki hedef kitlelelerinize de ulaşabilirsiniz.

Videolarınız Alt Sıralarda Kalmasın: Youtube SEO – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.